MVP van stroja, Zvezda na vidiku: Može li Budućnost bez Wrighta?
„Ne znam iskreno kada će se vratiti… Povreda nije bila strašna, ali reakcija poslije dugog povratka avionom nije bila najbolja. Situacija je takva kakva je“, rekao je Žakelj nakon pobjede protiv Mege na otvaranju play-offa.
foto: Filip Roganović, KK Budućnost VOLI
Mckinley Wright je igrao sezonu iz snova. Poslije prve sezone u kojoj se bivši igrač Dallas Mavericksa privikavao na evropsku košarku, momak iz Minnesote bez dileme postao je najbolji igrač ABA lige u regularnom dijelu.
Nije dominirao samo brojkama – 12.8 poena, 4.9 asistencija, 2.4 skoka i 1 ukradena lopta po meču – već i načinom na koji je vodio Budućnost. Bio je stabilnost, ritam, lider. I potpuno zasluženo je ponio MVP priznanje.
Ali sada, kad sezona ulazi u fazu zbog koje se sve ovo i igra, Wright nije na terenu. Povrijedio se u posljednjem kolu, protiv Dubaija, u utakmici koja nije imala nikakav takmičarski značaj za Budućnost. Prvo mjesto na tabeli bilo je već osigurano. A sada – ni on ni trener Andrej Žakelj ne znaju kad će se vratiti.
„Ne znam iskreno kada će se vratiti… Povreda nije bila strašna, ali reakcija poslije dugog povratka avionom nije bila najbolja. Situacija je takva kakva je“, rekao je Žakelj nakon pobjede protiv Mege na otvaranju play-offa.
Zašto se rizikovalo u Dubaiju?
I tu dolazimo do pitanja koje se ne može ignorisati – da li je Wright morao igrati u Dubaiju? Nije ovo poziv na dramu ni traženje krivice, ali nije ni nevažno.
Kapiten Aleksa Ilić, na primjer, nije dobio nijednu sekundu u četvrtfinalu protiv Mege ili u tom porazu od Dubaija.
Možda je ideja bila da se tim zadrži u ritmu, da se ne “uđe hladno” u doigravanje, da se respektuje svaki protivnik do kraja.
Možda je to bila sportska filozofija – pobjeđivati uvijek i svuda. Ali sada, kada se očekuje veliki polufinalni obračun sa Crvenom zvezdom – a sve ide ka tome, Budućnost mora da se zapita koliko bi značilo da im je MVP u punoj formi, spreman za mečeve koji odlučuju sezonu.
Jer protiv Zvezde, a i u eventualnom finalu, Wright nije luksuz, on je nužnost. On je igrač koji rješava teške napade, donosi sigurnost u organizaciji igre i u ključnim trenucima pravi razliku.
Ne može se takva uloga jednostavno prebaciti na nekog drugog, bez obzira na dubinu rostera i odlično izdanje Ferrella protiv Mege.
Moramo pak priznati, da je Mega ipak daleko ispod kvaliteta Zvezde.
MVP – kad ako ne sad?
Naravno, ostaje nada da će se Wright oporaviti na vrijeme. Da je sve ovo bila mjera opreza. Da će, kad bude najvažnije, MVP biti spreman da vodi Budućnost do kraja.
Jer Wright je potreban ovoj Budućnosti koja se bori sa rivalima čiji budžeti su pet ili šest puta veći od njihovog.
Ali ako ne bude – biće teško. Ne nemoguće, jer ova ekipa ima karakter. Ali teško.
Na kraju, to je ono što play-off donosi. Nijanse, velike posljedice. Nekad je to jedna izgubljena lopta. Nekad loš šut. A nekad – jedna povreda u meču koji nije morao da se igra punom snagom.
Budućnost je ovu sezonu gradila mudro i ozbiljno. I zaslužuje šansu da je završi na najvišem nivou.
Nadajmo se da će i Wright biti dio toga.
Ako ti se dopada ono što radimo i želiš da podržiš nezavisno izvještavanje o crnogorskom sportu, razmisli o maloj podršci našem radu. Saznaj više i pridruži nam se već od 2€ mjesečno ovdje.

Mario Andrijašević se bavi sportskim novinarstvom od 2008. godine, kada je pokrenuo svoj prvi blog. U periodu od 2012. do 2015. bio je urednik crnogorske verzije poznatog portala FightSite.hr.
Dvije godine je radio kao sekretar KK Sutjeska, što mu je dodatno proširilo iskustvo u sportskoj administraciji.
Diplomirao je sportsko novinarstvo na Fakultetu za sport u Nikšiću, čime je stekao akademsku podlogu za svoju karijeru. Od 2019. godine je osnivač i glavni urednik portala CGsport.me, posvećenog sportskim dešavanjima u Crnoj Gori i šire.
