Budućnost nakon produžetka i ludog meča pobijedila Trento

Za Podgoričane je to treća pobjeda u evropskom ptakmičenju, prva nakon četiri vezana Evrokup poraza.

Košarkaši Budućnost Volija nakon velike borbe i produžetka pobijedili su Trento rezultatom 98:96 i upisali trijumf na debiju Andreja Žakelje.

Debi Žakelja nije krenuo najbolje. Za tačno pet minuta igre, najbolji igrač gostiju Andrejs Grazulius ubacio je deset poena, njegov tim ukupno 17, dok je Budućnost postigla tek šest poena, pa je Slovenac morao da reaguje time-outom i prije onog obaveznog, televizijskog.

Reagovala je Budućnost poenima Wrighta za dva i Makoundoua za tri, ali je Trento poveo 11:20. No, sjajna energija Plavih donijela je povratak do kraja poluvremena. Pogađali su niski igrači Popović, Magee i Ross, pa su se Podgoričani do kraja perioda približili na posjed zaostatka 20:22.

Poenima Popovića i Williamsa iz kontri crnogorski prvak je poveo 24:22. Prentiss Hub je na drugoj strani vezao dvije trojke za goste koji su poveli 26:30, ali je Budućnost brzo izjednačila poenima Jonesa i trojkom Grbovića stigla do 35:35.

Do kraja poluvremena velika borba i 44:45 nakon 20 minuta košarke.

I na startu drugog poluvremena dosta promjena u vođstvu. Budućnost je povela 48:45, Trento odgovorio i stekao prednost od 54:59 na 13 minuta do kraja meča. Vratio je Žakelj u trećoj četvrtini Makoundoua nakon dugo vremena, a Francuz odmah odgovorio. Ubacio je sedam poena i doveo svoj tim do 59:62.

Tim Paola Galbiatija je finišu perioda dominirao u skoku, u trećoj četvrtini uhvatio šest ofanzivnih skokova i sa 61:65 ušao u posljednjih deset minuta.

Imao je Trento prednost do 4:41 do kraja meča. Tada je trojku pogodio Makoundou za 75:75 i natjerao trenera gostiju da zove time-out, a probudio navijače u Morači.

Ušlo se u dramatičnu završnicu, Budućnost je vodila 77:75 i 78:77, Italijani preokrenuli i poveli 80:82.

Pogodio je trojku na ulasku u posljednji minut Makoundou, odmah je odgovorio Grazulis pogotkom iza 6.75.

Koš za produžetak postigao je McKinley Wright na 30 sekundi do kraja meča. Imao je prvo Trento napad koji nije iskoristio Stephens, ostalo je 13 sekundi za napad Budućnosti za pobjedu, ali se McKinley Wright zakucao u reket gostiju, pa mu je šut ispod obruča lako izblokirao Baldwin.

U produžetu Wright je ubacio dva bacanja pa trojku, prve poene je upisao Paul takođe iza 6.75, a onda je na 1:35 do kraja meča položio Popović za 96:91.

Sve je moglo da bude riješeno nakon što je promašaj Paula za tri u koš prikucao Makoundou, a onda na drugoj strani izblokirao Grazulisa za ovacije sa tribina Morače. Bilo je tada 98:93 na 72 sekunde do kraja meča, ali je prvo pogodio za tri Hubb, a Budućnost propustila da riješi meč ponovo preko Wrighta.

Na četiri sekunde do kraja kod 98:96 fauliran je Baldwin koji je promašio prvo, a onda namjerno i drugo. Lopta je nakon karambola ostala ispod Makoundoua i vrijeme je isteklo.

Francuz je meč završio sa 23 poena, jeda manje ubacio je Wright.

Trento je ispalio 41 trojku, pogodio njih 15.